wtorek, 17 lutego 2015

Jaka długość chusty jest najlepsza?

Pierwsze wrażenie osób, które nie miały wcześniej styczności z chustami jest zawsze takie samo - JAKA TA CHUSTA JEST DŁUGA! Fakt, krótka nie jest, ale często może być krótsza niż standardowe i najczęściej spotykane 4,6 m.

Chusta 4,6 m większości osób starcza na wszystkie podstawowe wiązania, a więc kangurka, kieszonkę i plecak prosty. Zdecydowanej większości noszących do zamotania malucha w kangurka czy plecak wystarczy 4,2 lub nawet 3,6 m. Co ważne, dobór rozmiaru chusty nie zależy od wzrostu. Tu bardziej liczy się rozmiar ubrań i rodzaj wiązania.

Długość chusty można oznaczać na kilka sposobów. Najłatwiej i chyba najczęściej podaje się po prostu ich długość w metrach. Czasami chusty określa się rozmiarami znanymi z metek ubrań - od XS do L. Najczęściej ta numeracja wygląda następująco: XS - 3,6 m, S - 3,8 - 4,2 m, M - 4,6 m, L - 5,2 m. Na różnych forach chustofanki posługują się też cyframi - od 2 do 8. Wtedy 2 oznacza 2,8 m, 3 - 3,2 m, 4 - 3,5 lub 3,6 m (w zależności od producenta), 5 - 4,2 m, 6 - 4,6 m, 7 - 5,2 m, 8 - 5,8 m.

Nieważne, której klasyfikacji użyjecie, pamiętać trzeba o jednym. Zbyt długa chusta nie jest wielkim problemem - zawsze można mieć długi "ogon" lub obwiązać sobie chustę wokół pasa. Gorzej jeśli materiału nam zabraknie ;)


wtorek, 10 lutego 2015

Zapraszam do Knurowa!

Jakiś czas temu zapraszałam na kolejne spotkanie rybnickiego Klubu Kangura (klik), a tymczasem tydzień wcześniej będzie jeszcze jedno chustowe spotkanie! Taki lutowy wysyp :)

23 lutego (poniedziałek) będę w AleBabki Bistro & Cafe w Knurowie (ul. Szpitalna 1a). Spotkanie dla rodziców i przyszłych rodziców Chustonoszenie bez tajemnic rozpocznie się o godz. 17.00. 

W jego trakcie opowiem o tym dlaczego warto nosić dziecko w chuśćie, od kiedy można to robić i jakie dobrać wiązania, by motanie było bezpieczne i zdrowe zarówno dla maluszka, jak i dla noszącego go rodzica. Będzie też okazja do zobaczenia chust, nosideł i różnych chustowch akcesoriów. NO i oczywiście podstawowe wiązania zobaczycie na żywo - pokażę jak je wiązać na specjalnych lalkach treningowych. Postaram się też odpowiedzieć na wszystkie wasze pytania. 

Zapraszam spodziewające się dziecka pary i młodych rodziców. To spotkanie wprowadzające w tajniki chustonoszenia jest w sam raz dla was :)

* * *
W Knurowie Chusty Rybnik będą gościem, organizatorką spotkania jest Maminka. Pogadanka jest odpłatna - kosztuje 25 zł/os. lub 40 zł za parę. Zapraszam!

* * *
O spotkaniu możecie też poinformować na Facebooku (klik). Do zobaczenia w Knurowie!

piątek, 6 lutego 2015

Kiedy na plecy?

Pewnie nosicie w kieszonce. Albo w kangurku. Ale każda chustomama (chustotata też ;p) w końcu pomyśli o plecaku. Choćby tylko po to, żeby spróbować. A jak już spróbuje i jej się uda to najczęściej przy plecaku już zostaje ;) To kiedy można? W zasadzie - kiedy się chce.

Plecak prosty jest wiązaniem, które można stosować od pierwszych dni życia dziecka. Zdaję sobie jednak sprawę, że mało która mama tak szybko się na to zdecyduje (ja też tego nie zrobiłam ;p). W sumie znam (i to wirtualnie) może z 2 doradczynie, które tak szybko w plecak motały. Jednak bariera psychologiczna związana z przerzuceniem maluszka na plecy istnieje dość długo. Poza tym, ja np. lubiłam sobie takiego malucha w chuście jeszcze dodatkowo poprzytulać, a z tyłu się nie da ;)

fot. Katarzyna Kaczmarczyk