Jak wiecie jestem doradcą noszenia w chustach i nosidłach miękkich. Brzmi poważnie, prawda? ;) W czerwcu 2013 r. skończyłam kurs podstawowy w szkole ClauWi, dzięki któremu mogę uczyć jak motać podstawowe chustowe wiązania. Na kursie uzyskałam wiedzę o rozwoju kręgosłupa i układu ruchu małego dziecka, wiem sporo o rodzajach chust i nosideł, pomagam dobrać odpowiednie wiązanie czy doradzę jak ubrać malucha, by się w chuście nie przegrzał. Z konsultacji na konsultacje takie doradztwo sprawia mi większą radość i satysfakcję. Z każdym spotkaniem czuję się też bardziej pewna tego co robię i wydaje mi się, że rodzice też to odczuwają ;)
A jak wygląda nauka noszenia w chuście w praktyce? Są dwie możliwości - konsultacje indywidualne lub warsztaty grupowe.
Konsultacje są idealne dla osób chcących się uczyć tylko w obecności doradcy. Najczęściej u siebie w domu, choć zdarza się, że umawiamy się gdzie indziej. W trakcie ok. 2-godzinnego spotkania najpierw omawiamy teorię, a potem uczymy się wiązania (najczęściej wiązanie jest z góry ustalone, mając informacje o dziecku i rodzicach już przed konsultacjami mogę zaproponować najbardziej optymalne rozwiązanie), czasem dwóch. Ze spotkanie nie wychodzę jeśli dziecko nie zostanie poprawnie zamotane. Zaletą konsultacji jest oczywiście całkowite skupienie się doradcy na jednym dziecku i jego rodzicach. Chyba lepszej sytuacji nie można sobie wyobrazić ;)
Warsztaty organizowane są w małych, kilkuosobowych grupach. Ich przebieg jest w zasadzie taki sam jak konsultacji indywidualnych. Z tą różnicą, że po teorii od razu motamy dzieci (jeśli ktoś czuje się niepewnie daję lalę, ale przyznaję, że na razie mam dwie ;p). Warsztaty, w zależności od ilości uczestniczących w nich osób, trwają ok. 2,5-3 godzin.
Osobiście uważam, że konsultacje indywidualne są najlepszym sposobem nauki motania, szczególnie dla osób, które nigdy wcześniej nie miały styczności z chustami. Takie osoby po warsztatach mogą mieć w głowie mętlik. W trakcie indywidualnego spotkania cała uwaga doradcy jest skupiona właśnie na nich. I jest pewność, że nauczą się wiązać malucha.
Program konsultacji indywidualnych i warsztatów jest taki sam:
- omawiamy rozwój kręgosłupa i układu ruchu w pierwszym roku życia dziecka,
- poznajemy rodzaje chust,
- dobieramy odpowiednie do potrzeb rodziców i ich dzieci wiązanie i uczymy się prawidłowo nosić w chuście,
- staram się odpowiedzieć na wszystkie pytania.
Jednak decyzja o formie nauki należy do was! ;)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz